Volontiranje za više vrijednosti

Brojne europske države, kao i sama EU, trenutačno se bore s dugotrajnim krizama, slabljenjem demokracije, polariziranim društvima te smanjivanjem prostora za civilno društvo. Te su okolnosti povećale potrebu za volonterskim programima koji potiču dijalog, uključivanje, raznolikost, trpeljivost, solidarnost i europske vrijednosti unutar zajednice. Sve više istraživanja pokazuje pozitivne učinke volontiranja i volontera na društvenu koheziju, demokraciju, društvenu transformaciju, osobne i kolektivne vještine te njihov neizmjerni potencijal za poboljšanje dobrobiti pojedinaca i zajednica.

Stoga je ključno zajedničkim snagama i međusektorskom suradnjom stvoriti poticajno okruženje za razvoj volonterstva kao transformativne snage koja osnažuje naše vrijednosti poput demokracije, građanskog angažmana, solidarnosti i drugih europskih vrijednosti da bi se osigurala otpornost i održivost zajednica.

Kako bi dodatno osnažili razvoj volonterstva temeljenog na vrijednostima, Hrvatski centar za razvoj volonterstva. u suradnji s partnerskim organizacijama, razvio je Preporuke i smjernice za razvoj volonterstva temeljenog na vrijednostima.

Navedeni dokument prvenstveno služi kao vodič za dionike u području volonterstva, a cilj mu je potaknuti donositelje politika na pružanje potpore razvoju volonterskih programa temeljenih na vrijednostima u svojim strateškim nacionalnim politikama i dokumentima. Osim toga, sadrži i smjernice za poboljšanje i unaprjeđenje postojećih volonterskih programa usmjerenih prema vrijednostima, a koje su namijenjene organizacijama koje uključuju volontere, kao i resursnim organizacijama i volonterskim centrima.

Navedeni dokument je sastavni dio Priručnika koji sadrži i informacije o promjenama u području volonterstva, rezultate istraživanja iz područja volonterstva, savjete za unapređenje volonterskih programa u ovome području i primjere dobre prakse iz Italije, Portugala i Hrvatske. Priručnik možete besplatno preuzeti OVDJE .

Preporuke i smjernice te Priručnik proizašli su iz projekta „VIV – Volontiranje inspirirano vrijednostima”, financiranog iz programa malog partnerstva Erasmus+ KA2. Koordinator projekta je Centro Servizio Volontariato di Padova e Rovigo (Italija), a partneri su Hrvatski centar za razvoj volonterstva (Hrvatska) i Associação Mais Cidadania (Portugal).

————–

Informiramo o volonterstvu u okviru projekata Volonterska mreža i Volonterski centar Sisak koje financiraju Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike i Grad Sisak.

Provodi ih Agencija lokalne demokracije Sisak u partnerstvu s Gradom Siskom, OŠ „Budaševo-Topolovac-Gušće“, Gimnazijom Sisak, Hrvatskim Zavodom za socijalni rad- Područni ured Sisak, Općinom Majur i Općinom Lekenik.

Za sadržaj objavljen u ovom tekstu je isključivo odgovorna Agencija lokalne demokracije Sisak i ne može se smatrati službenim stavom Ministarstva niti Grada Siska.