Online dijaloški forum: Novi oblici financijske podrške razvitka volonterskih programa

Sudjelovali smo na online Dijaloškom forumu „Novi oblici financijske podrške razvitka volonterskih programa“ kojeg su 18. rujan 2024. godine organizirali Hrvatski centar za razvoj volonterstva (HCRV) i Volonterski centar Zagreb (VCZ).

Glavna tema dijaloškog formu bilo je financiranje volonterskih programa u Republici Hrvatskoj. Dijaloški forum dio je šireg strateškog projekta čiji je cilj stvoriti nove oblike financijske podrške razvoju volonterskih programa u Hrvatskoj. Kroz moderiranu raspravu raspravljalo se o pitanjima novih oblika financijske podrške za razvoj volonterskih programa.

Cilj dijaloškog foruma bio je:

  • Razmjena iskustva, trenutnih praksi, trendova, potreba i izazova ključnih dionika civilnog sektora i javnog sektora odnosno organizatora volontiranja o razvoju i provedbi volonterskih programa.
  • Predstaviti najvažnije rezultate ispitivanja društvenih potreba organizatora volontiranja za razvoj volonterskih programa koji su dostupni različitim profilima volontera, kao i dijelove istraživanja među poslovnim organizacijama o spremnosti za ulaganje u razvoj volonterskih programa neprofitnih organizacija.
  • Otvoriti dijalog o novim oblicima financijske podrške razvoju volonterskih programa.
  • Ispitati potrebe i stavove o mogućnostima uspostave i upravljanja fondom koji će unaprijediti i podržati volonterske programe u civilnom i javnom sektoru.

Zadovoljenje navedenih ciljeva trebalo bi rezultirati izradom studije modela za uspostavu novih oblika financijske podrške razvoju volonterskih programa i informativnog lista o istom.

U Hrvatskoj ne postoje specifični modeli financiranja ili ciljani natječaji za financiranje volonterskih programa. Organizatori volontiranja najčešće dolaze do sredstva kroz provedbu različitih programa i projekata. Postoje više oblika/ modela financiranja volonterskih programa, a razlikuju se ovisno o fleksibilnosti, održivosti i učinkovitosti. Najzastupljeniji oblici financiranja volonterskih programa jesu: strateška i tematska dodjela sredstava, fleksibilni fondovi i hitne intervencije, suradničko financiranje, dugoročna podrška i izgradnja kapaciteta, crowdfunding te javno-privatna partnerstva.

Istraživanje o stanju, izazovima i potrebama organizatora volontiranja za povećanje raznolikosti i dostupnosti volontiranja ponudilo je nekoliko ključnih zaključaka. Prvenstveno da se volontiranje poistovjećuje s temeljnim društvenim vrijednostima i građanskim angažmanom. Zatim, da je uključivanje društveno isključenih ili marginaliziranih skupina još uvijek u veoma maloj mjeri zastupljeno. Najčešće zastupljene skupine su osobe s invaliditetom i nezaposleni, dok su beskućnici i ovisnici puno manje. Unatoč strategijama koje promoviraju ljudska prava i inkluzivnost, potrebna je sustavna strategija koja nudi konkretne savjete i primjere u svrhu poboljšanja i veće zastupljenosti inkluzivnosti. Kao glavni problem, financiranje volonterskih programa, onemogućava veću dostupnost volonterskih programa i raznolikost istih. Konačno, više od pola organizacija financira programe iz javnih izvora, dok se privatne donacije koriste u manjoj mjeri.

Također su predstavljeni zaključci istraživanja o sudjelovanju poslovnih organizacija u volonterskim programima, odnosno o spremnosti privatnog sektora i poslovnih organizacija za ulaganje u volonterske programe. Istraživanje govori o tome da su poslovne organizacije spremne za umjereno ulaganje u volonterske programe te je najvažniji kriterij jasno definirani ciljevi, transparentnost poslovanja i dugoročan učinak na zajednicu. Podrška volonterskim programima može pridonijeti poslovnim organizacijama tako da omogući razvoj vještina zaposlenika i poboljša kontakte u zajednici, poveća vidljivost i imidž organizacije. Unatoč benefitima za poslovni sektor, velik dio ispitanika je neodlučan i potrebno je dodatno informiranje o važnostima i prednostima volonterskih programa.

Nakon uvodnog pregleda istraživanja, moderator je postavljao pitanja predstavnicima različitih organizacija civilnog društva u svrhu boljeg razumijevanja  i uvida u probleme vezane za financiranje volonterskih programa, zastupljenost inkluzivnih volonterskih programa, održivosti i razvoja istih, edukacija, mentorstva i umrežavanja s drugim OCD-ovima. Druga bitna tema o kojoj se problematiziralo tiče se potencijalnog osnutka Fonda za  podršku razvoja  volonterskih programa. Rasprava je bila orijentirana oko pitanja mogućnosti financiranja, prioritetnih područja, prvenstva postojećih volonterskih programa ili inovativnih programa i pristupa, održivih ciljeva, pitanja prvenstva dugoročnih ili kratkoročnih oblika volontiranja te pravilnog iskorištavanja sredstava, evaluiranja i pokazatelja uspješnosti volonterskih programa.