Europska prijestolnica volontiranja: GRADimo pozitivne promjene u zajednici
ALD Sisak sudjelovala je na webinaru Europska prijestolnica volontiranja: GRADimo pozitivne promjene u zajednici u organizaciji Hrvatskog centra za razvoj volonterstva.
HCRV provodi i online kampanju „Snaga volonterstva – GRADimo pozitivne promjene u zajednici“ kako bi dodatno promovirali European Volunteering Capital (Europsku prijestolnicu volontiranja) i lokalne planove za volontiranje!
Cilj kampanje je:
✅ prepoznati i nagraditi gradove koji aktivno podržavaju volonterske aktivnosti i stvaraju pozitivno okruženje za volonterke i volontere;
✅ podići svijesti javnosti o važnosti volontiranja za zajednicu;
✅ promovirati koncept Europske prijestolnice volontiranja koju dodjeljuje CEV – Centre for European Volunteering
Europska prijestolnica volontiranja je natjecanje čiji je cilj promicanje volontiranja na lokalnoj razini odavanjem priznanja gradovima koji podupiru razvoj volonterstva u suradnji s lokalnom zajednicom.
Na webinaru su pokrivene sljedeće teme:
- Koncept Europske prijestolnice volontiranja
- Primjer grada koji nosi titulu Europske prijestolnice volontiranja
- Rezultati istraživanja provedenog među gradovima i općinama u RH
Predstavnici organizacija civilnog društva i lokalnih samouprava odredili su najveće prepreke s kojima se susreću prilikom planiranja i provedbe volonterskih programa. Odgovori su formirani po sljedećem redoslijedu:
1) Nedostatak političke podrške i strateških planova za volontiranje u lokalnim zajednicama
2) Nedovoljna prepoznatljivost i priznanje volonterskog angažmana u zajednici
3) Slaba uloga lokalnih vlasti u financiranju i infrastrukturnoj podršci volonterima
4) Nedovoljna suradnja između različitih sektora (javnog, privatnog i civilnog)
5) Neodrživost volonterskih inicijativa i nedostatak dugoročnih planova
6) Manjak inovativnih pristupa i prilagodljivost u organizaciji volonterskih aktivnosti
7) Nedostatak adekvatne podrške i edukacije volontera
HCRV je predstavio i rezultate ispitivanja provedenog među jedinicama lokalne i regionalne samouprave. Stavovi o volonterstvu su uglavnom pozitivni i naglašavaju važnost i utjecaj volonterstva na društvenu koheziju i društvenu otpornost te naglašavaju doprinos društvenom i ekonomskom razvoju. U svezi sa zakonskim okvirom, infrastrukturom i umrežavanjem, ispitanici ističu upoznatost sa Zakonom o volonterstvu, djelovanje volonterskih centara na lokalnom i regionalnom planu, dok se umrežavanje i suradnja najčešće odnose na pružanje financijske podrške organizatorima volontiranja i osiguravanju prostora i provedbe zajedničkih aktivnosti. Velika većina ispitanika ističe ne postojanje lokalnih planova volonterstva, a nešto više od pola ispitanika nema utvrđene mjere volonterstva u šire strategije. Ispitivanje o konceptu Europske prijestolnice volonterstva upućuje na to da je dosta nizak postotak ispitanika koji su upoznati sa samim konceptom, odnosno na slabu informiranost. Isto tako, manji udio sudionika pokazuje interes za kandidaturu, dok većina nije sigurna, sugerirajući tako potrebu za većom promocijom ove inicijative.