Sudjelovanje na Nacionalnoj konferenciji o volonterstvu: Snaga volonterstva – GRADimo pozitivne promjene u zajednici
Ovogodišnja Nacionalna konferencija o volonterstvu, u organizaciji Hrvatskog centra za razvoj volonterstva, održana je u Karlovcu 7. studenog 2024. godine.
Cilj konferencije bio je motivirati zajednice da prepoznaju vrijednost volontiranja i ulože napor u stvaranje vlastitih lokalnih programa koji će postati primjeri dobre prakse i podržati razvoj infrastrukture za volontiranje na način koji bi ih mogao kvalificirati za kandidaturu za prestižnu titulu Europske prijestolnice volontiranja (EVC).
Nakon otvorenja Konferencije, pozdrava i uvodne riječi voditeljice i predstavnica Hrvatskog centra za razvoj volonterstva te Centra za Europsko volontiranje, uslijedila je panel rasprava u hibridnom obliku. Naziv panela bio je „Razvoj lokalnih volonterskih programa: Europske prijestolnice volonterstva kao inspiracija za jačanje volonterstva u lokalnim zajednicama“.
Na panelu su sudjelovali: Gabriela Civico – direktorica Centra za Europsko volontiranje (CEV), koja je održala predstavljanje koncepta Europske prijestolnice volontiranja; Mahad B. Yussuf – predstavnik Grada Aarhusa u Danskoj, nositelj titule Europske prijestolnice volontiranja u 2018. godini; Lisa Hallinan – savjetnica za komunikacije i upravljanje događajima Grada Ballina u Irskoj, kandidat za Europsku prijestolnicu volontiranja za 2026. godinu; Zrinka Hafizović – viša savjetnica za obrazovanje, kulturu, sport, branitelje i civilno društvo u Gradu Sisku, koja je predstavila participativne procese razvoja dva programa za razvoj volonterstva Grada Siska, koji se smatraju primjerima dobre hrvatske prakse. Gradonačelnik grada Sv. Ivan Zelina, Hrvoje Košćec, predstavio je grad Sv. Ivan Zelina kao primjer dobre prakse transparentnosti rada gradske uprave i kao grada po mjeri građana. Posljednja panelistica bila je Marta Hauser, članica Izvršnog odbora Hrvatskog centra za razvoj volonterstva i Voditeljica programa Volonterskog centra Rijeka, pri Udruzi SMART, koja je predstavila istraživanje o lokalnim programima za razvoj volonterstva, provedenog među lokalnim samoupravama u Hrvatskoj.
Fokus panela bila su iskustva i prakse različitih europskih gradova koji su nosili titulu Europske prijestolnice volontiranja, ali i razvoj lokalnih programa za razvoj volonterstva. Cilj panel rasprave bio je potaknuti i druge zajednice u Hrvatskoj na razvoj volonterstva, povezivanje i suradnju među ključnim dionicima u lokalnim sredinama.
Sudionici su diskutirali o važnosti međusektorske suradnje i ulozi ključnih dionika u promicanju volonterstva na lokalnoj i nacionalnoj razini. Gradovi koji su prošli proces kandidature za Europsku prijestolnicu volontiranja navode da lokalna samouprava mora ući među građane i uključiti sve dionike u zajednici u zajedničko planiranje razvoja, a ne čekati da građani dođu njima. Proces kandidature za Europsku prijestolnicu volontiranja je bio taj trenutak koji je katalizirao sudjelovanje građana i doveo ga na jednu novu razinu, na kojoj su lokalne zajednice imale benefite u izradi strategija razvoja i u drugim društvenim područjima.
Nakon zanimljive i informativne panel rasprave, održane su tri tematske radionice:
1) Izrada lokalnih programa za razvoj volonterstva: od ideje do realizacije,
2) Međusektorska suradnja kao temelj za održivi razvoj volonterstva – inovativni modeli financijske podrške razvoju volonterskih programa u Hrvatskoj, i
3) Koraci prema budućnosti: uloga Nacionalnog odbora za razvoj volonterstva.
Prvu radionicu na temu Izrada lokalnih planova za razvoj volonterstva: od ideje do realizacije vodile su Zrinka Hafizović iz Grada Siska i Paula Raužan, predsjednica Agencije lokalne demokracije Sisak. Fokus radionice bio je na praktičnim aspektima izrade lokalnih programa za razvoj volonterstva, s primjerima dobre prakse kao što su Sisak koji ima izrađen i usvojen lokalni program za razvoj volonterstva te Knin, Zelina i Karlovac koji su uz podršku HCRV-a pokrenuli konzultativni proces s ključnim dionicima za izradu smjernica za razvoj lokalnih planova volontiranja.
Radionica Međusektorska suradnja kao temelj za održivi razvoj volonterstva – inovativni modeli financijske podrške razvoju volonterskih programa u Hrvatskoj, tematizirala važnost međusektorske suradnje u podršci volonterskim programima, s posebnim naglaskom na inovativne modele financijske podrške razvoju volonterskih programa u Hrvatskoj.
Radionica Koraci prema budućnosti: uloga Nacionalnog odbora za razvoj volonterstva, predstavila je rad i djelovanje Nacionalnog odbora za razvoj volonterstva, trenutno stanje volonterstva u Hrvatskoj te je najavljeno da se još uvijek, kao i zadnjih nekoliko godina, s nadom očekuje izrada i usvajanje Nacionalnog programa za razvoj volonterstva.
Zatvaranju konferencije prethodila je svečana dodjela Oznaka kvalitete volonterskim centrima. Velika nam je čast pohvaliti se s Oznakom kvalitete koju je, dugogodišnji program Agencije lokalne demokracije Sisak – Volonterski centar Sisak, dobio po drugi put na period od četiri godine!
Oznaku kvalitete vidimo kao potvrdu dobre prakse i poticaj za daljnje djelovanje, unaprjeđenje, prikupljanje novih znanja i vještina te usavršavanje programa i aktivnosti koje provodimo.
S velikom zahvalnošću pozdravljamo ovu dodjelu i prepoznati rad i trud. Neizmjerno hvala svim našim suradnicima, partnerima, korisnicima, volonterkama i volonterima, sadašnjim i bivšim djelatnicima te Hrvatskom centru za razvoj volonterstva!